Psychika człowieka bywa bardzo krucha. Każdy od czasu do czasu doświadcza dłuższych lub przejściowych problemów, które w poważny sposób mogą rzutować na jego dobrostan. To właśnie w takich momentach warto sięgnąć po wsparcie profesjonalistów, którzy nie tylko dodadzą otuchy i podniosą na duchu, ale dokonają diagnozy i określą kolejne kroki postępowania.
Pomoc psychologiczna
Specjalistą, do którego udajemy się w pierwszej kolejności wtedy, gdy doświadczamy różnych problemów emocjonalnych i psychicznych, jest psycholog. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej, która jest dedykowana dla wszystkich.
Do psychologa można wybrać się z niemowlęciem, dzieckiem w wieku przedszkolnym, szkolnym, nastolatkiem, a także skorzystać ze spotkania dla dorosłych. Pomoc psychologiczna dla dorosłych i młodzieży może być świadczona nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ lub prywatnie.
Jak wygląda spotkanie z psychologiem?
W jaki sposób przebiega spotkanie ze specjalistą? Najczęściej pierwsze spotkanie trwa co najmniej jedną godzinę zegarową. Zwykle jest jednak dłuższe, ponieważ to właśnie podczas pierwszej wizyty pacjent opowiada o swoich głównych trudnościach i problemach, a psycholog stara się dokonać wstępnej diagnozy.
To właśnie od diagnozy zależy bowiem kolejny sposób postępowania. Spotkanie z psychologiem może mieć też charakter czysto konsultacyjny. Wtedy zgłaszamy się z konkretnym problemem, a psycholog udziela wskazówek i porad dotyczących tego, jak postępować w danych sytuacjach. Warto wiedzieć o tym, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego też pacjent może liczyć na dyskrecję.
Nawet jeżeli z pomocy psychologicznej korzystają osoby niepełnoletnie, a zatem dzieci i młodzież, im również gwarantowana jest dyskrecja i poufność. Jedynie w sytuacjach, które związane są z zagrożeniem życia lub zdrowia, psycholog informuje o zdarzeniach rodziców. Pomoc psychologiczna jest nieoceniona w wielu różnych sytuacjach.
To często pierwszy krok do tego, aby następnie skorzystać ze wsparcia lekarza psychiatry, który również może być nieodzowny w procesie leczenia.