Leczenie depresji to złożony proces, na który potrzeba czasu i połączenia kilku sposobów terapii. Sama farmakologia i podawanie środków zmniejszających uczucie lęku, bezsenność, obniżenie nastroju, myśli samobójcze, to zdecydowanie za mało.

Osoby cierpiące na depresję powinny przede wszystkim zmienić swój sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości, a w tym pomóc może wykwalifikowany specjalista.

Objawy i przyczyny depresji u dzieci oraz młodzieży

Przyczyn depresji może być wiele. Rozwód rodziców, w tym słaby kontakt z najbliższymi, odtrącenie ze strony jednego z rodziców lub kłótnie w domu mają znaczący wpływ na stan psychiczny dziecka.

Do depresji może doprowadzić napięta, trwająca dłuższy czas, nerwowa sytuacja rodzinna, choroba, utrata bliskiej osoby, np. najlepszego przyjaciela.

Młodzi ludzie szczególnie potrzebują kontaktu z rówieśnikami, więc jeśli dziecko nie jest akceptowane wśród swoich znajomych ze szkoły, a do tego dochodzi nękanie i brak wsparcia ze strony nauczycieli oraz rodziców, to psychika nastolatka zostaje mocno obciążona i mogą pojawić się objawy depresji.

Objawów depresji u nastolatków i dzieci jest wiele, podobnie jak u dorosłych. Rodzice powinni szczególną uwagę zwrócić na permanentną drażliwość i nerwowość, jaka występuje u ich dziecka. Negatywne myślenie oraz pesymizm w stosunku do przyszłości również mogą świadczyć o początkach choroby.

Dziecko z depresją może uskarżać się na dolegliwości psychosomatyczne, takie jak bóle brzucha, ucisk i kłucie w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem. Jeśli po wykonaniu badań diagnostycznych okaże się, że dziecko jest zdrowe, to należy zasięgnąć porady psychologa, by rozważyć możliwość występowania depresji, która daje tego typu symptomy.

Niepokojące objawy depresji u dorosłych

Smutek i uczucie przygnębienia zdarzają się każdemu. Jednak, gdy stan obniżonego nastroju utrzymuje się od ponad dwóch tygodni, jest to znak, by baczniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu i skonsultować swoje objawy u psychologa lub psychiatry.

Osoby borykające się z depresją mogą zauważyć u siebie apatię, brak chęci do podjęcia jakichkolwiek działań. Nawet najmniejsze zadanie będzie postrzegane jako ogromny problem, z którym nie można sobie poradzić.

Chory ubolewa nad swoją bezradnością i beznadziejnością, nie potrafi podejmować decyzji, a obowiązki z życia codziennego go na tyle mocno przytłaczają, że nie jest w stanie zabrać się za cokolwiek. Osoby z depresją nie potrafią cieszyć się z dużych i małych sukcesów, a każde swoje działanie postrzegają jako porażkę.

Leczenie depresji

Leczenie najlepiej rozpocząć od wizyty w gabinecie psychologicznym. Specjalista oceni stan zdrowia pacjenta i zaproponuje odpowiednie kroki. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, a jego skuteczność w głównej mierze zależy od samego pacjenta.

Chory sam musi chcieć uporać się z chorobą i jasno przestrzegać zaleceń lekarza. Oprócz środków farmakologicznych, które mają za zadanie zmniejszyć negatywne nastawienie, bezsenność i poprawić nastrój, kluczowym elementem terapii jest psychoterapia.

Dzięki regularnym spotkaniom w gabinecie psychologicznym pacjent nauczy się zmienić swoje myślenie, co pozwoli mu spojrzeć na świat i otaczającą rzeczywistość w nowy, lepszy sposób. Psychoterapia umożliwi pacjentowi poznanie samego siebie, swoich obaw, lęków i oczekiwań związanych z samorealizacją, pracą i życiem.

Dzięki rozmowom z wykwalifikowanym psychoterapeutą zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież będą mogli dać upust swoim emocjom i nauczyć się zmiany swoich przekonań.

Przyjmujemy pacjentów z:

Pabianic

Dłutowa

Łodzi